Топ насоки на коневъдството

В пределите на Дунавска България прабългарите продължават да развъждат елитни коне за езда и бой, но и местни примитивни породи, които им помагат в другите дейности в държавната организация. 

Говедата са чифтокопитни животни. В селскостопанската терминология се причисляват към групата на едрия рогат добитък.

Във всеки един момент може да промените вашите настройки за бисквитки.

Последователно възниква и необходимостта от организи­ране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от раз­витието на коневъдството в България, който е свързан с те­менната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.

Племенни ядра от рисисти коне имаше в конезаводите „Стефан Караджа" и „Хан Аспарух", а днес са основно в някои частни племенни ферми в страната.

ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО До четири месеца от започване на обучението

Коневъдство и конна езда – трета степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на методите за отглеждане и развъждане на коне.

Учебни предмети, които се изучават – Селскостопанска техника, Анатомия и физиология, Основи на животновъдството, Фуражопроизводство, Хранене и развъждане, Животновъдство, Основи на ветеринарната медицина, Експлоатация и Коневъдство ремонт на земеделска техника, Говедовъдство, Овцевъдство, Свиневъдство, Птицевъдство и др.

Отговорностите му се различават в зависимост от вида и типа на фермата или предприятието, в което работи.

В районите с мюсюлманско население свиневъдството практически отсъства поради религиозни причини.

От асоциацията предлагат да се създаде детайлна програма за развитие на коневъдството.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Екстериорните особености на тези коне ги доближават повече до ездовите коне, отколкото до впрегатните. За това допринася и произвеждането на коне за гладко бягане в един доста голям период от развитието на породата. Днес, чрез използването на жребци от известни европейски полукръвни породи, се цели промяна на беговия тип в един по-масивен, подходящ за класическите дисци­плини на конния спорт.

България има планински релеф в голям процент от общата си територия, съответно – необходимостта от ползване на такива хибриди е била голяма.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *